6 iulie: Sfânta Muceniță Lucia din Roma
Comemorată pe 6 iulie, Sfânta Muceniță Lucia s-a născut în Campania, Italia, s-a dedicat din tinerețe lui Dumnezeu și a dus o viață austeră și castă. A fost luată captivă și dusă într-o țară străînă de către Rexius, având rangul de "vicarius" (înlocuitor al unui guvernator mort sau absent).
La început, Rexius a încercat să o silească pe Sfânta Lucia să aducă sacrificii idolilor, dar ea a rămas fermă în credința sa și gata să fie torturată din dragoste pentru Hristos. Rexius a fost copleșit de un mare respect pentru aceasta și i-a permis să stea într-o casă separată, împreună cu servitoarele sale, unde ea a trăit în solitudine, într-o rugă neîncetată.
Ori de câte ori pleca într-o campanie militară, Rexius îi cerea Sfintei Lucia să se roage pentru el, și se întorcea victorios.
După 20 de ani, aflând că împăratul Dioclețian pornise o persecuție cruntă împotriva creștinilor, Sfânta Lucia l-a rugat pe Rexius să o trimită înapoi în Italia, dorind să-l slăvească pe Domnul alături de compatrioții săi. Rexius, sub influența Sfintei, acceptase deja creștinismul și chiar tânjea după mucenicie.
5 iulie: Sfântul Cuvios Lampadie
Părăsindu-și familia și prietenii, el s-a dus la Roma împreună cu Sfânta Lucia. Prefectul roman Aelius i-a condamnat pe amândoi să fie decapitați cu sabia. Acestora li s-au alăturat Sfinții mucenici Antoninus, Lucian, Isidore, Dion, Diodorus, Cutonis, Arnosus, Capicus și Satyrus. Cu totul, 24 de mucenici au sfârșit împreună cu Sfânta Lucia și Rexius.
6 iulie: Sfântul Cuvios Sisoe cel Mare

Niciun comentariu: